Print Close

 

Konkursi "Fotot mė tė bukura me Botimet Toena" ka filluar qė nė datėn 16 shkurt.
Nė Fazėn e parė njėjavore po grumbullojmė fotot qė na keni dėrguar (mirėpresim ende fotot tuaja) nė facebook dhe instagram.
Nė 23 shkurt, tė gjitha fotot qė na keni dėrguar do tė hidhen vetėm nė facebook nė faqen Botimet Toena, ku do tė bėhet dhe vlerėsimi nė bazė tė like-ve.
Nė 2 mars shpallet fituesi/ja, qė do tė pėrfitojė 2 libra dhuratė "Cigarja e fundit" - Lena Manda, "Spiunia" - Paulo Coelho.

 

  


Botimet e reja

Andrea N. Sobolev dhe Aleksandėr A. Novik - Gollobordė (Golo Bordo), Shqipėri
Sadulla Zendeli - Daja - Dėgjoni zemrėn time
Lumturi Vladi - Misionarja e paqes
Yasmina Reza - Zoti i masakrės
mė shumė

Veprimtari

ĒMIMET LETRARE TĖ FUNDVITIT 2017
Robert Wilton - Merimanga e Sarajevės
Botimet Toena & Instituti i Librit dhe i Promocionit, nė bashkėpunim me Muzeun Historik Kombėtar, organizuan mė 19 korrik 2017, ora 18:30, nė Muzeun Historik Kombėtar, salla "Unesco" promovimin e romanit "Merimanga e Sarajevės" tė shkrimtarit anglez Robert Wilton, pėrkthyer mjeshtėrisht nga Diana Ēuli. Nė panel: Robert Wilton (autor), Diana Ēuli (pėrkthyese), Arta Marku (gazetare/moderatore). Nė shoqėrinė e kuartetit tė harqeve "Tinguj & Monumente".
Zija Cela - Ora e Zooparkut
Promovohet romani "Ora e Zooparkut" i shkrimtarit Zija Ēela. Datė 8 maj, ora 11:00, tek Akademia e Shkencave e Shqipėrisė (Salla Aleks Buda).
Fatos Kongoli - nderohet me titullin "Dr. Honoris Causa"
Ditėn e hėnė, mė 24 prill 2017, shkrimtari Fatos Kongoli u nderua me titullin "Dr. Honoris Causa" nga Universiteti Ismail Qemali, Vlorė. Titulli iu dorėzua nga rektori i kėtij Universiteti, prof. Roland Zisi.
mė shumė